Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

20° hava durumu ikonu

Veterinerlik Hizmetleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü Işıkkent Geçici Köpek Bakımevi, Seyrek Geçici Köpek Bakımevi ve sahipli Küçük Hayvan Mezarlığı, Fuar Küçük Hayvan Polikliniği ve Sokak Hayvanları Acil Müdahale Ekibi olarak dört ayrı birimle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında işleyişini sürdürmektedir.

IŞIKKENT GEÇİCİ KÖPEK BAKIMEVİ
Işıkkent Geçici Köpek Bakımevimizde ilçe belediyeler tarafından getirilen sokak köpeklerinin kısırlaştırma, aşılama ve işaretlenme çalışmaları yürütülmekle beraber, sahipleri tarafından terk edilen ve sokakta yaşaması mümkün olmayan sakat ve yaşlı köpeklerin rehabilitasyonları ve bakımları sağlanmakta ayrıca sorumluluğumuz altındaki köpeklerin yeniden sahiplendirilmekedir.
İlköğretim öğrencilerine hayvan sevgisi ve zoonozlar gibi konularda bilgilendirme eğitimleri Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri veriliyor.

   
 
SEYREK GEÇİCİ KÖPEK BAKIMEVİ VE KÜÇÜK HAYVAN MEZARLIĞI
Seyrek Geçici Köpek Bakımevimizde ilgili yasa gereği bakılması ve sahiplendirilmesi yasak olan (pitbull, dogo gibi) ırkların daimi süreli bakımları üstenilmiştir.
Acil Müdahale Ekibimiz tarafından alınan sokak hayvanlarının ortopedi operasyonları yapılmaktadır. Seyrek Bakımevinde ortopedi operasyonunda kullanılmak üzere radyografi cihazımız ve diafram fıtığı operasyonu için özel anestezi cihazı da bulunuyor.

  

Seyrek bakımevimizde 2016 yılı içinde 1050 sokak hayvanlarını misafir edecek yaşam alanı kuruldu.Sahipli kedi ve köpekler için 4000 kapasiteli hayvan mezarlığı gömüye açıldı. 
Can dostlarımızın gömü alanı için; kedi ya da köpeğinizin sahipli olduğunu belgeleyecek 5199 sayılı kanuna göre ilgili ilçe belediyesinden  kayıt formu alınmalı  ve kurumumuzca gömü ücreti ödenmelidir.
Belgenin canlının hayattayken alınması zorunludur.

KÜÇÜK HAYVAN POLİKLİNİĞİ VE ACİL MÜDAHALE EKİBİ
Küçük Hayvan Polikliniğinde sokak kedilerinin kısırlaştırma, aşılama ve cerrahi müdahaleleri yapılmaktadır.
Fuar Küçük Hayvan Polikliniğimizde dahili hastalıkların teşhisinde kullanılan ultrason, biyokimya ve hemogram cihazlarımızla tüm sokak hayvanı dostlarımıza hizmet verilmektedir.

Acil Müdahale Ekibi tarafından ilk müdahalesi yapılan sokak hayvanlarının  bakım ve tedavileri (dahili müdahale, yumuşak  doku operasyonları) yapılarak gerekli görülen birimlere sevk işlemi yapılır.
Acil müdahale birimimizde hafta sonları ve tatil günlerinde gündüz veteriner hekimler, gece ise dönüşümlü  iki veteriner tekniker, iki işçi ve iki şöför bulunuyor.
Öncelik merkez ilçeler (Başta Konak, Bornova, Bayraklı, Karabağlar, Çiğli, Karşıyaka) olmakla beraber diğer ilçelerimizdeki vakalara da destek verilmektedir.
Gece ekiplerince adresten alınan ve hemşehirlerimizin şahsen getirdiği kedi ve köpekler veteriner teknikerlerce yapılan ilk müdahalenin ardından ertesi gün gerçekleşecek veteriner hekim vizitesine dek stabil tutulur. (enjeksiyon ya da küçük cerrahi girişimler)  Sabah muayeneleri tamamlanan köpek ve kediler ortopedi operasyonuna ihtiyaç duymaları halinde Seyrek Köpek Bakımevinde operasyona alınır. 

  

Tedavisi tamamlanmış kedi ve köpekler kısırlaştırılır, işaretlenir (köpek ise küpe, kedi ise sol kulaklarına küçük bir çentik atılır) kuduz aşıları, iç parazit ilaçları yapılır ve alındığı adrese bırakılır.
Ayrıca Fuar Küçük Hayvan Polikliniğinde kısırlaştırma operasyonları haricinde tümör (meme, T.V.T , kulak) operasyonu, hernia (fıtık), göz operasyonu, amputation, ağız operasyonları (çene kırığı, diş çekimi) kavitron ile diş taşı temizliği, prolapsus recti operasyonları yapılmaktadır. İki yoğun bakım ünitesi de hizmet vermektedir. 

Sokak Hayvanları için Acil Müdahale Birimi
Tel: 293 39 80  Çalışma Saatleri: 17:30 ile 08:30 saatleri arasında 15 saat  boyunca...
Hafta içi mesai saatlerinde ilçe belediyeler. Hafta sonları ve tatil günlerinde acil müdahale birimimiz 24 saat hizmet vermektedir. 

IŞIKKENT KÖPEK BAKIMEVİ
ADRES: Gökdere Cad. No:8 Işıkkent -Bornova - İZMİR
TEL NO: 437 02 07  – 293 4651

SEYREK KÖPEK BAKIMEVİ
ADRES:İnönü Mah. Simavlı Mezarlığı Mevkii No:1 Seyrek/Menemen - İZMİR
TEL NO: 293 9476 – 293 9477 – 293 9478

FUAR KÜÇÜK HAYVAN POLİKLİNİĞİ
ADRES: Fuar İçi Kültürpark Kahramanlar/Alsancak - İZMİR
TEL NO: 293 3980