Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

20° hava durumu ikonu

Engelli Hizmet Merkezleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü Psiko Sosyal Servis bünyesinde Psikolojik Danışmanlık-Rehberlik ve Sosyal Danışmanlık hizmetleri verilmektedir.  

Uzman personel tarafından engelli ve engelli yakınlarına yönelik; eğitim, sağlık, sosyal yardımlar, ulaşım, istihdam, hukuki konularda rehberlik hizmetinin yanı sıra engellinin gereksinimi doğrultusunda ilgili kurumlara yönlendirme, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ve sahip oldukları haklar konusunda danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık hizmeti, özel eğitim gereksinimi olan engelli bireylere ve ailelerine yönelik müdürlük bünyesinde verilen bir diğer hizmettir. Aynı zamanda eğitim amaçlı başvuran engelli bireylerin ilk görüşmeleri ve değerlendirmeleri yapılmakta, eğitim hizmetleri “Aile Eğitim Programı” ile desteklenmektedir. 


Buca Hizmet Merkezi
Buca Tınaztepe`de yapımı tamamanan Sosyal Yaşam Kampüsü huzurevi, engelli eğitim merkezi, engelli ve yaşlı rehabilitasyon merkezi, çocuk ve gençlik merkezi olarak hizmet veriyor.  Merkezde bir  aşevi ve kapalı spor salonu da bulunuyor.

Buca’da Sosyal Yaşam Kampusu içinde yer alan hizmet merkezinde; 
Engellilere yönelik; okul öncesi ve okul dönemi eğitimleri, kişisel gelişim, sosyal rehberlik, spor aktiviteleri, el sanatları, resim, drama eğitimleri verilmektedir.
Engelli yakınlarına yönelik; Aile Eğitim Programı, Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi (KSEP), Kadının İnsan Hakları Eğitimi Projesi (KİHEP) uygulamalarının yanı sıra pilates, step-aerobik çalışmaları yürütülmektedir. Engelli çocuklar eğitim alırken aileleri de hem bilinçlenmekte, hem de rahatlatıcı aktivitelere katılmaktadır.
Engellilere yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık ile sosyal danışmanlık hizmetleri burada verilmektedir.

1263 Sokak No:1 Aydoğdu Mahallesi Evka 1 Buca
Tel: 293 98 23 -  293 98 24   Faks:293 3761 
e posta: engelli@izmir.bel.tr

Konak Engelli Hizmet Merkezi
2013  yılından bu yana hizmet vermekte olan Konak Katlı Otopark altındaki bu merkezde; b resim, drama, masa tenisi, boccia, okuma-yazma, yaratıcı drama  kursları verilmektedir.
Konak İl Halk Kütüphanesi ile işbirliği halinde Görme Engelliler Eğitim Destek Projesi yürütülmektedir. Gönüllü bireyler, görme engelli bireyler ile birlikte gönüllü okuma etkinlikleri gerçekleştiriyor. 

Merkezimize 0 232  293 32 96 numaralı telefondan erişilebilir.

İnciraltı Engelli Hizmet Merkezi
Aralık 2012 tarihinden bu yana hizmet veren merkez İnciraltı Ahmet Piriştina Kent Ormanı içinde yer alıyor. 
İnciraltı Hizmet Merkezi’nde okuma-yazma eğitimi, modern dans, latin dansları, klasik dans, beden eğitimi, el sanatları, masa tenisi, halk oyunları, step-aerobik, bağlama ve müzik kursları düzenlenmektedir. Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği koro çalışmaları yapılıyor ve özel günlerde konserler düzenleniyor.
Yaklaşık 100 metrekarelik yüzölçümünde  düzenlenen Hobi Bahçesi ile engellilerin, toprakla buluşması sağlanıyor, bahçede yetişen ürünlerin yetişm ve hasat süreçlerinin rehabillitasyona katkıda bulunmasına çalışılıyor. 
Türkiye’de engelli bireylerden oluşan tek izci grubu olan Engelsiz İzciler, çalışmalarını İnciraltı Hizmet Merkezi’nde sürdürmektedir. 
İnciraltı Engelliler Merkezi ve Kafeteryası için engelli vatandaşlarımızın ulaşımını sağlamak üzere 811 numaralı özel otobüsler çalışıyor. Hatta ilişkin hareket saatlerine bu linkten erişilebilir.

Merkezimize 293 98 36 numaralı telefondan erişilebilir.