Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

17° hava durumu ikonu

Eğitim ve Rehabilitasyon Desteği Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini insan haklarını esas alan, katılımcı demokrasi politikaları; aile politikaları; sağlık politikaları; eğitim politikaları; ulaşım politikaları ve istihdam politikaları ve uluslararası sözleşmeler perspektifinde yürütmektedir.

Engellilere yönelik hizmetler, 30.04.2014 tarihinde kurulan ‘Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ çatısı altında sürdürülmektedir.
Hizmetler;  Türkiye Cumhuriyet Anayasası, 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanun, 2006 yılında yayımlanan Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliği ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği çerçevesinde alınan kararlar doğrultusunda yürütülür.  
 
EĞİTİM HİZMETLERİ
Hizmet merkezlerinde eğitimler kesintisiz sürdürülüyor. 
Engelli çocuklar ve aileleri, yapılan ön görüşmeler ve ilgili raporlar doğrultusunda hazırlanan bir program çerçevesinde eğitim alır. 

Okul Öncesi ve Okul Dönemi Bireysel Eğitimleri
Rehberlik Araştırma Raporları (RAM) doğrultusunda verilen eğitimler çocuk ve gençlerin gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları göz önüne alınarak yeteneklerin geliştirilmesine ve ailelerin beklentilerine yönelik hazırlanmaktadır. 

Özel Eğitim Desteği
Zihinsel yetilerinde yetersizlik olan bireyleri güçlendirmek amacıyla yürütülen bireysel çalışmalardır. 

El sanatları ve Resim
Rehabilitasyon, sosyalleştirme ve topluma kazandırma amaçlı düzenlenen bireysel ve grup eğitimlere engelli ailelerinin de katılımına açıktır.  Çalışmalar çeşitli zamanlarda sergileniyor;  ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıyor. 

Müzik
Engelli çocukların ve yetişkinlerin sosyalleşmesini sağlamak ve kişisel gelişimlerine destek vermek amacıyla müzik eğitimleri verilmektedir. Bu kapsamda engellilerden oluşan Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği koroları çalışmalarını sürdürmekte ve yıl içinde farklı zamanlarda özel günlerde konserler vermektedir.

Spor 
Çocuk ve gençlerin psiko-motor ve bedensel gelişimlerine destek olmak amacıyla hizmet merkezlerinde Boccia, Masa Tenisi, Step-Modern Dans, Aikido kursları verilmektedir. Engelli ailelerine yönelik pilates ve step-aerobik çalışmaları gerçekleştiriliyor.
Halihazırda 15 engelli birey katılıyor.

Atlı Terapi Eğitimleri 
Türkiye Jokey Kulübü ile ortak program çerçevesinde engelli çocuklar için "atla terapi" eğitimleri, 10 hafta süresince haftada 1 kez uygulanıyor. 
Fiziksel engelli çocuklar için kaslarını kuvvetlendiren, denge koordinasyonlarını geliştiren egzersizler, ruhsal engelli çocuklarda eksik olan duyularının tamamlanması ile birlikte davranış bozukluklarını engellemek hedefleniyor. 
Buca Hipodromu’nda sürdürülen program kapsamında Pony cinsi atlara binen engelli çocuklar, uzmanlar eşliğinde önemli kazanımlar elde ediyor. 

Temel Afet Eğitimi
Türkiye'nin ve İzmir'in doğal afetlere ilişkin risk altında bulunması nedeniyle deprem,yangın,sel gibi doğal afetlerden engelli bireyleri koruyabilmek ve engelli yakınlarını afet anında nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgilendirme amacı taşıyor.
2017 yılı Ekim ayında başlayan eğitimler, İBB İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü işbirliğinde düzenleniyor. 

Uluslararası Engellilik Atölye Çalışmaları
2017 yılı Ekim ayında Almanya Berlin Mina Eğitim Merkezi ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü işbirliğinde engellilerle ve ailelere yönelik gelişim ve farkındalık amaçlı atölye çalışmaları düzenlenmiştir. 

Engelli Hizmet Aracı 
Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından, özel donanıma sahip 6 adet engelli minibüsüyle ortopedik engelli vatandaşlarımızın hastane, banka, eğitim kurumları vb. kamu kurumlarına ulaşımları hafta içi randevu sistemiyle sağlanıyor.